Wielka woda w Jurgowie

Aktualności i inne różności z Jurgowa i okolicy. Jeśli ktoś będzie coś pisał :) oczywiście.

Moderatorzy: Muzykant, Urool

lucjan
Admin
Admin
Posty: 436
Rejestracja: pt 29 mar, 2002 8:47
gadu: 0
Lokalizacja: Jurgów/Kraków
Kontakt:

Wielka woda w Jurgowie

Post autor: lucjan »

Wielka woda w Jurgowie

23. lipca 2008 21:19

Po całodziennych opadach deszczu stan wody na rzece Białce przepływającej w pobliżu Jurgowa jest bardzo wysoki. Z aktualnych informacji, które posiadamy (23.07.2008, 20:44) wynika, że wszystkie mosty w okolicy Jurgowa są zamknięte. W samym Jurgowie sytuacja jest trudna ale nie tragiczna. Pozalewane są piwnice niektórych domów. Jednak w lesie w pobliżu rzeki Białki jest znacznie gorzej. Okolice jurgowskiego amfiteatru i boiska sportowego są prawie całkowicie pod wodą. Spore straty są też w okolicach wyciągów narciarskich. Zalane jest także boisko sportowe w Brzegach. W Brzegach nie brak jest zasilania w energię elektryczną, gdyż uszkodzony został słup średniego napięcia w okolicy mostu na rzece Białce. W całym rejonie Jurgowa są zakłócenia w łączności telefonicznej sieć tradycyjna nie działa a komórkowa jest przeciążona. Łączność internetowa jest mocno ograniczona ze względu na problemy z telefonami i dostawami prądu. Większość mieszkańców korzystających z Internetu łączy się przy pomocy lokalnej sieci bezprzewodowej a ta nie działa bo w Brzegach nie ma prądu a właśnie tam znajduje się jeden z głównych nadajników. Jeśli deszcz będzie padał nadal, a takie są prognozy to sytuacja w nocy może znacznie się pogorszyć.

Rzeka Białka podczas ulewnych deszczy i krótko po ich ustaniu jest bardzo niebezpieczna. Niesie duże ilości połamanych drzew, krzewów i kamieni. Po tak dużych opadach zazwyczaj znacząco zmienia się także koryto rzeki. Chyba jedynymi którzy cieszą się z wysokiego stanu rzeki są kajakarze, którzy po ustaniu opadów na pewno tłumnie się pojawią w weekend na rzece.
Źródło: Wirtualny Jurgów - Informator regionalny, artykuł: Wielka woda w Jurgowie

A Wy jak przeżywacie "wielką wode" w Jurgowie?
Hejdu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pt 06 lip, 2007 11:48
gadu: 0
Lokalizacja: Kampinos

Post autor: Hejdu »

Witaj
Mam kilka pytań:
Czy mostek nad Przekopą też jest zalany?
Czy w związku z zaistniałą sytuacją „Dzień Polowaca" się odbędzie?
Podobno mosty w Białce są zamknięte czy to prawda?
Jak w obecnej sytuacji dojechać do Jurgowa?
Czy zamieścisz jakiekolwiek aktualne zdjęcia z Jurgowa?

Pozdrawiam
lucjan
Admin
Admin
Posty: 436
Rejestracja: pt 29 mar, 2002 8:47
gadu: 0
Lokalizacja: Jurgów/Kraków
Kontakt:

Post autor: lucjan »

Sytuacja jest dość trudna.
Mostek na Przykopie jest chyba w porządku.
Z tego co wiem na tą chwile "Dzień Polowaca" nie został odwołany.
Most na Białce (Bukowina T. - Czarna Góra) jest zamknięty. W moście jest 7 metrowa dziura! (podało TVN24). Niestety zdjęcia nie mam :( będą jak łączność w Jurgowie się poprawi. Ja jestem poza Jurgowem.
Niestety nie wiem czy inne mosty są otwarte i przejezdne.
Inne mosty na Białce, którymi można dojechać do Jurgowa to most: Brzegi - Jurgów trzeba wtedy przejechać przez Bukowinę Tatrzańską i Brzegi. Drugi ewentualny most to most w Trybszu, trzeba wtedy skręcić w Groniu na Niedzice i jedziemy do Jurgowa przez Trybsz i Czarną Górę. Jednak nie wiem czy te mosty też są w 100% otwarte.

Obrazek
Uszkodzenie mostu. Widać na sporą dziurę po stronie Czarnej Góry i Jurgowa. Widać odsłonięte rury kanalizacyjne i kable telefoniczne.

Zdjęcia na stronie Wirtualny Jurgów:
Jurgów, powódź 2008 - zdjęcia

Zdjęcia na stronie Tygodnika Podhalańskiego

Oraz na Onet.pl

Autobusy do Jurgowa kursują przez Trybsz i Czarna Gore. Jeżeli zostanie podjęta decyzja o budowie kładki w miejscu zerwanego kawałka nasypu autobusy będą dojeżdżać tylko do Bukowiny Dolnej.

O Wielkiej wodzie na stronach RMF FM:
Wojewoda obiecuje pomoc powodzianom
Ostatnio zmieniony czw 24 lip, 2008 18:55 przez lucjan, łącznie zmieniany 2 razy.
Wiktoria
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 98
Rejestracja: wt 28 lis, 2006 17:36

Post autor: Wiktoria »

To jest okropne co sie dzieje :( I co Dalej.... :?:
lucjan
Admin
Admin
Posty: 436
Rejestracja: pt 29 mar, 2002 8:47
gadu: 0
Lokalizacja: Jurgów/Kraków
Kontakt:

Post autor: lucjan »

No cóż, teraz trzeba poczekać aż przestanie lać i woda opadnie...
Potem będzie się można zastanowić co robić dalej.
andrzej
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: wt 25 lip, 2006 14:26
gadu: 0
Lokalizacja: Legnica

Post autor: andrzej »

Nikt o tym jeszcze nie pisze, ale jest jeszcze jeden możliwy dojazd do Jurgowa. Z Bukowiny trzeba pojechać do Łysej Polany i przez Jaworzynę i Podspady można dotrzeć do Jurgowa. Z tego co wiem to droga jest przejezdna.
lucjan
Admin
Admin
Posty: 436
Rejestracja: pt 29 mar, 2002 8:47
gadu: 0
Lokalizacja: Jurgów/Kraków
Kontakt:

Post autor: lucjan »

Masz racje ze jest taka droga ale niestety w przypadku kiedy do Morskiego Oka udaje sie zbyt wielu turystów ta droga staje się nieprzejezdna albo przynajmniej trzeba odstać swoje w korku na drodze do Łysej Polany. Do tej pory raczej proponowano odwrotne objazdy... do Łysej Polany przez Jurgów
andrzej
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: wt 25 lip, 2006 14:26
gadu: 0
Lokalizacja: Legnica

Post autor: andrzej »

Tak, masz rację, ale przy takiej pogodzie jednak nie ma wielu turystów do Moka. Twierdzę wręcz, że nawet przy dużym ruchu turystycznym ta droga i tak jest dobrą alternatywą. Ale może masz rację, żeby za bardzo jej nie rozpowszechniać chociaż to chyba nie uniknione.
lucjan
Admin
Admin
Posty: 436
Rejestracja: pt 29 mar, 2002 8:47
gadu: 0
Lokalizacja: Jurgów/Kraków
Kontakt:

Post autor: lucjan »

Teraz jest już przejezdny most Brzegi - Jurgów także jest bliższy objazd.
Wiktoria
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 98
Rejestracja: wt 28 lis, 2006 17:36

Post autor: Wiktoria »

To autobusy będą jeździć przez Brzegi? Mam nadzieje ze to wszystko się unormuje oglądałam zdjęcia w onecie i tutaj az bark slow.... co woda może zrobić to jest żywioł :/
lucjan
Admin
Admin
Posty: 436
Rejestracja: pt 29 mar, 2002 8:47
gadu: 0
Lokalizacja: Jurgów/Kraków
Kontakt:

Post autor: lucjan »

Kolejna porcja zdjęć już po ustaniu deszczów.
Jurgów - pierwszy dzień po powodzi

Chociaż teraz znowu zaczęło padać ...

Kilka świeżych artykułów:
Woda opada i odsłania zniszczenia
EROLL
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: sob 26 lip, 2008 13:47

Przejazd przez granię

Post autor: EROLL »

Witam,

mam pytanie czy po powodzi da się w takim razie przejechać osobowym autem od ronda w Bukowinie (koło Białki) do Podspadów???

Z góry dziękuję za odpowiedź

-
Krzysztof
Muzykant
Admin
Admin
Posty: 145
Rejestracja: sob 30 mar, 2002 23:02
gadu: 0
Lokalizacja: Jurgów

Post autor: Muzykant »

zobacz mapkę:

Kliknij po mapkę
EROLL
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: sob 26 lip, 2008 13:47

Post autor: EROLL »

Wiem gdzie jest ta droga tylko nie jestem pewien czy ostatnia powódź nie uszkodziła drogi i mostów na tej trasie.
Słowem 10cio kilometrowa droga 49 z jej przedłużeniem Słowacją do skrzyżowania z drogą 67 z Łysej Polany jest przejezdna?

Dzięki
-
K.

[ Dodano: Sob 26 Lip, 2008 14:00 ]
Acha czyli słowem jestem skazany na Łysą Polanę?
-
K.
lucjan
Admin
Admin
Posty: 436
Rejestracja: pt 29 mar, 2002 8:47
gadu: 0
Lokalizacja: Jurgów/Kraków
Kontakt:

Post autor: lucjan »

Droga prez Jurgów była najkrótsza. Można jechać objazdami ale opłaca się to tylko wtedy jeżeli jedziesz do Jurgowa lub okolicy. Jadąc na Słowację to niestety najkrótsza droga będzie przez Łysą Polane.
Jeślibyś jednak zdecydował jechać się objazdem to:

Opcja 1:
Po minięciu miejscowości Groń rozglądaj się za żółtą tablicą: Objazd do Jurgowa. Skręcasz wtedy w lewo w kierunku na Trybsz i Niedzicę. W Trybszu skręcasz w prawo w kierunku Czarnej Góry a potem do Jurgowa i wlatujesz na drogę 49 tuż za podmytym mostem.
mapka objazdu 1

Opcja 2:
Za Bukowiną Tatrzańską skręcasz w lewo kierunek: Brzegi, zjeżdżasz z górki, przejeżdżasz most potem drugi mały mostek i jesteś w Jurgowie. Potem kawałek wąską uliczką w Jurgowie i dojeżdżasz do drogi 49

mapka objazdu 2
ODPOWIEDZ